auschwitz Toplama Kampı

Almanların ikinci dünya savaşında kurdukları en büyük kamp olan auschwitz (40 kilometre kare) bugün yer olarak krakow yakınlarında bulunan polonya kasabası oswiecim’in almanca’daki adıdır. hitler’in nazi rejimi, avrupa’daki bütün yahudileri – savaş başladığında sayıları yaklaşık 9 milyondu – ortadan kaldırmaya niyetliydi. türlü yöntemleri denedikten sonra, en etkilisinin gaz odaları olduğuna karar verdiler.ilk deneme eylül 1941’de yapıldı ve 600 sovyet savaş esiri ve 250 polonyalı tutsak zyklon b gazı verilerek katledildi. deneme başarılı olmuştu. kurbanlar yaklaşık 7 kilogram gaz verilerek 20 dakika içinde öldürülmüştü.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


1940-1945 yılları arasında auschwitz ve birkenau kamplarında nazi rejiminin en vahşi suçları işlendi. trenlerle kampa getirilen bir milyondan fazla yahudi için, rayların bittiği yer, hayatın da bittiği yer oldu.
kurbanların tümü değil ama çoğu yahudi’ydi. auschwitz’te bir milyona yakın yahudi öldü. 75 bin yahudi olmayan polonyalı, 18 bin roman ve 15 bin sovyet savaş esiri de öldürüldü.

naziler, öte yandan, siyasi tutukluları, eşcinselleri, engellileri, yehova şahitlerini ve hoşlarına gitmeyen herkesi, kurdukları bu toplama kamplarına, ölüm kamplarına hapsedip öldürdüler. Ekim 1944’te yüzlerce mahkum öldürüleceklerini öğrenip başkaldırdılar ve üç gardiyanı öldürdüler. aynı zamanda, bir silah fabrikasında zorla çalıştırılan diğer mahkumların gizlice içeri soktukları patlayıcıları kullanarak bir krematoryumu bir de gaz odasını havaya uçurdular. Naziler katılan hemen herkesi öldürerek ayaklanmayı bastırdılar. patlayıcıları kampa gizlice sokan kadınlar herkesin gözünün önünde asıldı.
auschiwtz, 27 ocak 1945’te kızıl ordu tarafından “kurtarıldı” holokost’a katılanların çoğu savaş sonrasında mahkeme önüne çıkarıldı. rudolf franz ferdinand hoess, auschwitz toplama kampının kumandanı idi. İkinci dünya savaşının sonunda kurulan nümberg mahkemelerinde bulunduğu “itiraflarında”, auschwitz’in içinde “wolzek” adı verilen özel bir imha kampı olduğunu, kendi komutası altında burada 2.5 milyon Yahudi’nin öldürüldüğünü söyledi. ve hess bu ifadesinden sonra ömür boyu hapse mahkum edildi.Sponsorlu Bağlantılar

"auschwitz Toplama Kampı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,