Atatürk’ü Neden Toprak Kabul Etmedi

Atatürk’ü niçin toprak kabul etmedi? Rivayet odur ki Mustafa Kemal Atatürk öldüğü zaman gömmek için mezar açılır ve mezardan su çıkar. Bunun üzerine başka bir mezar açılır ve bu mezardan da su çıkar tekrar tekrar aynı olay gerçekleşir. Bunun üzerine naaşını Etnografya Müzesine götürüler ve Atatürk’e Anıtkabir’i hazırlarlar. Daha sonra bu naaşı toprağın kabul etmediğini bildikleri için naaş gömülür ve üzerine tonlarca beton dökülür. Bunun üzerine adı da beton kemal olarak kalır. Peki halk arasında yaygınlaşan bu hikayenin aslı nedir? Gerçekten böyle bir olay yaşanmışımdır?
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ü İtibarsızlaştırma Çabaları

Resmi kayıtlarda böyle bir hikaye veya benzer bilgi yoktur. Herhangi bir kişi şahit veya görsel bir bilgide yoktur. Tamamen kulaktan kulağa yayılmış asparagas bir haberdir.

Atatürk 21.11.1938 yılından 10.11.1953 yılına kadar Etnografya Müzesinde kalmıştır. Bunun nedeni ise Anıtkabir’in inşaatının tamamlanması beklendi. Tabi naaş müzede kalırken bir takım işlemler uygulandı. Hazırlanan özel bir solüsyonla cesedin çürümesi önlendi. Böylece ceset bozulmadan Anıtkabir’e taşınabilecekti. Anıtkabir Adnan Menderes’in başbakanlık döneminde tamamlanmıştır. Dönemin cumhurbaşkanı, hatıratına şöyle bir not düşmüştür: “Başvekil Adnan Menderes’le son bir defa daha Anıtkabir’i gözden geçirdik, karar verdik ki içinde bulunduğumuz 1953 yılının 10 Kasım’ında Atatürk’ü ebedî makberesine tevdi edebiliriz.Sponsorlu Bağlantılar

"Atatürk’ü Neden Toprak Kabul Etmedi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , ,