Atatürk Sosyal Bilimler Hakkında Neler Yapmıştır

, Atatürk sosyal bilimlere verdiği önem nedir? 29 Ekim 1924 yılında Cumhuriyetin birinci kuruluş yıldönümünde açılan Maarif Vekaleti’nin (Milli Eğitim Bakanlığı) Avrupa sınavıyla uygulama hayata geçirildi. Ayrıca yurt dışına öğrenciler gönderilmiş ve bu öğrencilerden bir kısmı sosyal bilimler alanında eğitim almıştır. 15 Nisan 1931′de Türk Tarihi Tet¬kik Cemiyeti adı altında kurulan kurumun adı 3 Ekim 1935′te Türk Tarih Kurumu’na çevrilmiştir. 1924 yılında Topkapı Sarayı, müze olarak hizmete açıl¬mıştır. Eğitim kurumunda birçok ünlü sosyal bilimci yetişmiş. Halil İnalcık ve Bahaeddin Ögel gibi ünlü sosyal bilimciler, bu fakültede eğitim almıştır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Maddeler Halinde

1- Atatürk, Sosyal Bilimlere çok önem vermiştir. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağın uygarlık seviyesine ulaştırmak için çalışmalar yapmıştır. Eğitime, bilime, teknolojiye, sanata, araştırmaya, öğrenmeye önem vermiştir.

2- Atatürk döneminde; Türkiye’den, Avrupa ülkelerine, farklı alanlarda öğrenim görmesi için öğrenciler gönderildi. Bunlar arasında Afet İNAN, Jale İNAN, Burhan TOPRAK gibi kişiler vardı. Avrupa da, kendi alanlarında öğrenim görerek, Türkiye’ye geldiler. Türkiye’de bu kişilerin önderliğinde çalışmalar yapılmıştır.

3- Atatürk döneminde, Sosyal Bilimler alanında yapılan çalışmalar arasında Tük Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulmasının önemli büyüktür.

4- 1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu (TTK)’nun en önemli amacı; Türk Tarihini araştırmak, bilimsel araştırmalar yapmaktır. Türk Tarih Kurumu, yaptığı çalışmaları Belleten dergisinde yayınlamaktadır.

5- 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu (TDK)’nın en önemli amacı; Türk Dilini incelemek, yabancı kelimelerden arındırmak ve Türk Dilini geliştirmektir.Sponsorlu Bağlantılar

"Atatürk Sosyal Bilimler Hakkında Neler Yapmıştır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,