Astım Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Astım belirtileri nelerdir, astım nedir, astım hastalığının başlangıcı, ? Astım, bronşların daralmasından ileri gelen nefes darlığıdır. Ülkemizde ve dünyada astım hastası sayısı giderek artıyor. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman bireylerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Astım bireylerin hayatını bile tehdit etmektedir. Astım hastalığı aslında basit önlemlerle kontrol altına alınabilmektedir. Astımlı kişi hastalığı tetikleyen alerjenler, soğuk ve kirli hava, stres veya enfeksiyon gibi etkenlerle temasa geçtiğinde hava yolları daralıyor. Bu darlık sonucu da çeşitli yakınmalar ortaya çıkıyor. Bazı hastalarda astımın belirtilerinden hepsi ortaya çıkabileceği gibi, bazılarında ise sadece birkaçı, hatta sadece biri görülebilmektedir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Astımda En Önemli Risk Faktörü Nedir

Astımda en önemli risk faktörü genetik yapıdır. Yani ırki faktördür. Ebeveynlerden birinde astım olması durumunda çocukta gelişme riski yüzde 20 – 30 arasındayken, bu risk her iki ebeveynde olması durumunda yüzde 60 – 70′lere yükseliyor. Genetik olarak alerjik yapısı olanlarda, yani atopik bireylerde astım riski 10 – 20 kat daha fazla gerçekleşiyor. Alerjik nezlesi olanlarda da astım gelişme riski 9 – 14 kat artıyor.

Özellikle son zamanlarda artan obezite astım gelişimi için risk faktörleri arasında gösteriliyor. Bir diğer önemli risk faktörü ise cinsiyettir. Astım çocukluk çağında erkeklerde, erişkinlerde ise kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. İzosiyanatlar gibi 300′den fazla madde mesleksel astıma neden oluyor.

Astım hamilelikte sigara içen annelerin bebeklerinde, sigara içmeyen annelere göre daha sık görülüyor. Evde, hatta balkonda sigara içilen evlerde büyüyen bebeklerde astım gelişme riski hiç sigara içilmeyen evlere göre 3 kat artıyor.

Astım Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Astım hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir, nöbetler halinde gelen öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum ve göğüste baskı veya tıkanma hissi astımın tipik belirtilerini oluşturuyor. Sabaha karşı semptomların artış gösterip uykuyu bölmesi astımı destekliyor. Sıklıkla eforla, özellikle merdiven çıkarken veya yokuş yukarı yürürken nefes darlığında artış görülüyor.

Astımda genellikle kuru özellikli öksürük görülüyor. Bazen öksürük astımın tek belirtisi olabiliyor. Bu tablo ‘öksürükle seyreden astım’ olarak değerlendiriliyor. Astımlı hastalarda bronş hassasiyetine bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası uzun süren öksürük görülebiliyor. Bu durum astım tedavisinin yetersiz kaldığını veya yapılmadığını gösteriyor. Dolayısıyla enfeksiyon sonrası uzayan öksürüklerde mutlaka hekime danışmak gerekiyor.

Sıklıkla kuru öksürük görülmekle birlikte arada balgam tıkaçları da çıkarılabiliyor. Bu tıkaçlar çıktıktan sonra belirgin rahatlama sağlanıyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Astım Hastalığının Nedenleri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,