Aşırı Terleme Neden Olur

Terleme insan vücudunun sıcaklığını ayarlamak aşırı ışımayı düşürmek için gerçekleşir. Eğer terleme gerçekleşmezse proteinlerin çalışması için oluşan uygun sıcaklığın üzerine çıkılır ve büyük sorunlara neden olur. İnsan vücudunu beyinde sürekli olarak vücut sıcaklığını takip eden bir merkez bulunmaktadır. Vücut sıcaklığı bir nedene bağlı olarak artarsa termostat gibi çalışan ısı düzenleme merkezi sempatik sinirler yoluyla ter bezlerine sinyal gönderir ve ter bezlerini çalıştırır. Ter bezlerinden atılan ter; deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve klima gibi vücudu soğutur.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


tipleri 2 çeşittir:

Bölgesel terleme: Vücudun sadece bazı bölgelerinde aşırı terleme görülür. Örneğin eller, ayak tabanları, koltuk altları gibi

Genel terleme: Tüm vücutta terleme izlenir. Bu tip aşırı terleme daha seyrektir.

Aşırı Terleme, hipertiroidi, diyabet, hipoglisemi benzeri endokrin hastalıklar, obezite, menopoz, tümöral hastalıklar, Psikiyatrik bozukluklar gibi nedenlerden olabilir.

Aşırı terleme tedavisiler arasında ise;

Cerrahi tedavi: Son çare olarak tercih edilebilir. Aşırı koltuk altı terlemelerinin tedavisi amacı ile “ endoskopik torasik sempatektomi ” uygulanabilir. Ancak bu operasyon yan etkilerinden dolayı ( ameliyat sonrası bacaklar ve sırttan terleme, kronik yorgunluk) çok tercih edilmemektedir. Bir başka cerrahi tedavi de, sorunu yaratan ter bezlerinin çıkarılmasıdır.

Botoks tedavisi: Son yıllarda sıkça gündemde olan tedavilerden biridir. Botulinum toksininin cilt altına enjeksiyonu ile; koltuk altı, eller, ayaklar ve baştaki aşırı terleme sorunu bir süreliğine de olsa tedavi edilebilmektedir. Botulinum toksini, ter bezlerine giden sinirleri bloke ederek etki etmektedir. Lokal anestezi altında uygulama yapılır ve olumlu etkileri yaklaşık 4 ay boyunca sürer. Ancak Kanada’ da, botox enjeksiyonları sonrası, nadiren de olsa, kas zayıflamaları, yutkunma zorlukları, zatürre, konuşma bozuklukları, solunum zorlukları gibi problemlerin görülebildiği yayınlanmıştır.

Antikolinerjik ilaç kullanımı: Asetil kolin etkilerini engelleyen ilaçları ağız yolu ile kullanımı günümüzde çok tercih edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü uzun süreli kullanımlarında; ağız kuruluğu, kabızlık, tad alma duyusunun kaybı, gibi yan etkiler sıkça gözlenmektedir. Tüm vücutta görülen aşırı terleme vakalarında bazen uzman doktorlar tarafından tercih edilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Aşırı Terleme Neden Olur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,