Aşırı Kıskançlık Hastalık mıdır? Kıskançlık Tedavi Edilebilir mi?

Kıskançlık hastalık mı? kısaca tanımı ve aşırı kıskaçlığın tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Kıskançlık, bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutumdur. Günücülük, hasetçilik, hasetlik, hasutluk olarak ta bilinir. Uzmanlara göre hayatı işkenceye çeviren kıskançlık mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü bu durum her iki tarafada büyük zararlar verir. Kıskançlık hissine kapılan kişinin kıskandığı kişileri aşırı sahiplenerek boğmaya başlar. Kıskançlık kişilerin hayatında ciddi travmalara neden olur. Bu durum bireylerde aşırı geçimsizliğe neden olduğu gibi sosyal çevresi de bu durumdan etkilenir. Yapılan araştırmalar ilginç bir sonucu da ortaya çıkarttı. Kıskanılan kişilerin durumdan şikayetçi görünürken içsel bir menfaat ve tatmin duygusu yaşadıkları görülüyor.

Nelerdir

Kıskançlık duygusuna neden olan pek çok etmen olabilir. Bunların arasında en çok görülen ise öz güven eksikliğidir. Özellikle karşı tarafa güvenmeme ve karşı tarafı kaybetme korkusu bu durumu tetikler. Bu sorunu yaşayan kişiler genelde geçmişte güveninin sarsılacağı bazı olaylar yaşamasından kaynaklanır. Özellikle şiddetli geçimsizlik yaşayan ailelerin çocukları yaşanan olumsuz bağlanma süreçleri bu sorunun tetikleyicilerindendir. Özellikle ergenlik döneminde denk gelen travmatik olaylar durumunda kişi, önlenemez bir şekilde herhangi bir belirti olmaksızın takıntılı olarak kıskançlık hissetmeye başlıyor.

Kıskançlığa Neden Olan Şeyler

Birey sürekli olarak eşi tarafından aşağılanıyor, yetersiz görülüyor ve sürekli eleştiriye maruz kalıyorsa öz güven eksikliği yaşaması ve bundan dolayı da eşini kaybedeceği korkusuna kapılması kaçınılmaz oluyor. Sıklıkla sevdiklerini aşağılayan ve onlara kendilerini yetersiz hisseden bireylerin de bu davranışlarının temelinde öz güven eksikliği ve terk edilme korkusu yatabiliyor. Kendini sevdiği kişinin zihninde değersiz hisseden kişi onu daha çok kıskanmaya başlıyor. Kötü davranan taraf da bu davranışlarının sevdiği kişiyi kendisine bağımlı hale getirdiğini görüyor ve kötü tutumlarını devam ettiriyor. İki taraf için de bu duygu ve davranışlar bilinçaltı boyutunda yaşandığı için farkındalık ve çözüm üretme süreci başlatılamıyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Aşırı Kıskançlık Hastalık mıdır? Kıskançlık Tedavi Edilebilir mi?" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,