Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları

, ağırlıklı olarak eskiçağ sanatı ve tarihi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzmanların yetiştirilmesini amaçlar. programını bitirenler “Arkeolog ve Sanat Tarihçisi” unvanı alırlar. En temel çalışma alanları ise müzelerdir. Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli müze, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ile özel müzelerde çalışabilirler. MTA ( Maden Tetkik Arama Enstitüsü)’de ve turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır. Ayrıca üniversitelerde öğretim görevlisi ya da araştırmacı, sanat galerilerinde yönetici, uzman ve araştırmacı olarak da görev alabilirler. Anabilim dalı sanat tarihi olan mezunlar öğretmenlik meslek bilgisi veren ek bir eğitim almış olma koşulu ile liselere sanat tarihi öğretmeni olarak da atanabilirler.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Her meslekte olduğu gibi alanında yetişmiş, konservatör (yarım eserlerin yapıştırılması) arkaik dönem heykeltıraşlığı, Helenistik çağ mimarisi, seramik gibi dallarda uzmanlaşmış olanlar, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kuruluşları ve özel müzelerde, dil bilenler de turizm rehberi olarak çalışabilmektedirler.

için tercih yapacak üniversite adayları için aşağıdaki tabloda üniversitelere göre bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları yer almaktadır. taban puanları geçmiş yıllarda üniversitelerin yerleştirme puanlarına göre elde edilmiştir. için kontenjan ve tavan puanları YGS ve LYS sınavlarına göre elde edilmiştir ve aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

 Taban Puanı ve Başarı Sırası

ÜNİVERSİTE ADI TABAN P. B.SIRASI
KOÇ Üniversitesi (İngilizce) (Tam Burslu) 469,542 2.690


Sponsorlu Bağlantılar

"Arkeoloji ve Sanat Tarihi Taban Puanları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,