Arıların Bal Yapma Sırrı Nedir

Arılar tüm çiçeklerdeki balözünü emer, arının karın bölümündeki çift şişkinlikten birisine bal midesi, ötekine gerçek mide denebilir. Arının çiçeklerden emdiği bütün balözü, bal torbasında birikir. Depolanmış olan balözü, arıların sindirim sularıyla birleşir,yeterli kıvama gelince de bunu kovanın içinde daha önceden hazır olarak tuttuğu petek gözlerine aşılar.Daha sonra Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

üstüne ince bir balmumu tabakasıyla kaplayarak enfes bir konserve haline getirir. İşte arının kış boyu yuvasını ve kendisini beslediği,insanlarında gerek sofralarında gerekse hastalıklardan yararlandığı bal budur.

Çok eski yaşamlardan buyana  insanoğlunun başlıca besin maddelerinden biridir. Sindirimi kolay, besin değeri yüksek, vitamini fazla, şeker oranı yeterli bir besindir. Şifalıdır ve her derdin devasıdır.

Balözünde toplam yüzde 70–90 arası su vardır bu balözünün bala dönüşebilmesi için suyunu tamamen kaybetmesi gerekir. Bu oluşum öncelikle arının bal midesinde, sonra da kovanda son halini alır. Arılar kovanda sürekli olarak kanat çırpmasının da nedeni de budur. Böylece hava akımını sağlar ve balözünü suyundan arıtır ve balın oluşumunu gerçekleştirir.

Polen: çiçektozuna polen denir. Genel olarak sarı renktedir mavi, kırmızı ve beyaz renkte olduğu da görülür. En çok küre olmasına rağmen birçok değişik şeklide vardır.

Arısütü: Beyaz, akıcı ve ekşimsi bir maddedir. Çok besleyici bir özelliğe sahiptir. Az bulunur. İçinde şeker, protein, yağ ve daha birçok besin bulunduran çok çeşitli vitaminler bulunan arısütü, zayıflıkta, büyüme gecikmelerinde, doku yaşlanmalarında oluşan rahatsızlıklarda da kullanılabilir.Sponsorlu Bağlantılar

"Arıların Bal Yapma Sırrı Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , ,