Araç lastiklerinin Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor

Araç sahipleri, özellikle yolda kaldıklarında veya lastiğin havası inene kadar lastiklerinin basınç değeri lastiğin çapı gibi bir çok bilgiyi bilmezler. Fakat arabanın lastiklerinin üzerinde, lastiğin üretim tarihi, azami basınç değeri, çekiş gücü, hız derecesi ve ısı mukavemeti gibi bilgileri içeren bilgiler yer alıyor. Lastikler, üretim tarihinden itibaren 4 yıl sonra kullanım ömrünü tamamlıyor. Lastiğin üretim tarihi, üretim yılının son iki rakamı ve yılın kaçıncı haftasında üretildiğine göre belirtiliyor. Örneğin, “2511” şeklindeki üretim tarihi, lastiğin 2011 yılının 25. haftasında, yani ekim ayında üretildiği anlamına geliyor. Lastik şişirilirken ne kadar hava basıncı verileceği de yanakta belirtilmekte. Bu miktar, 28PSI, 32PSI, 44PSI gibi ifadelerle bildiriliyor. Lastiğin, azami basınç değeri kadar şişirilmesi, hem yakıt tasarrufu sağlamakta, hem de aşırı sürtünmeyi önleyip, lastik ömrünü uzatmakta önem taşıyor.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Lastiğin tasarlandığı hız değeri de bir harf ile yük endeksinin yanında yer alıyor. Her harf, azami hız değerinin ne kadar olduğunu gösteriyor. Lastiklerin hız değerleri şu harf gruplarıyla ifade ediliyor:

Harf Grubu Azami Hız (km/saat)

B 50
F 80
G 90
J 100
K 110
P 150
Q 160
R 170
S 180
T 190
U 200
H 210
V 240
W 270
Y 300

Yanaktaki “Temperature” yazısı bitimindeki A, B veya C gibi harfler, lastiğin ısıya karşı mukavemet düzeyini gösteriyor. Lastikler en yüksek ısı dayanıklılığı için A’dan başlayarak B ve C diye sınıflandırılıyor. Lastiklerin çekiş gücü de önemli etkenlerden biri. Çekiş gücünün yüksekliği, ıslak zeminde aracın duruş mesafesini kısaltıyor. “Traction” ifadesinin sonundaki AA, A, B veya C harfleri, bu gücün büyükten küçüğe doğru sıralandığını gösteriyor. Lastikteki “Desgastes” diş derinliğini, “Treadwear” da sırt aşınmasının dayanıklılığını ifade ediyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Araç lastiklerinin Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , ,