Arabalarda Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Klimalar soğuk ve sıcak ayların vazgeçilmezlerindendir. Klimalar kışın ortam ısısını sağlarken yazları ise ortamı soğutmaktadır. İçerideki havayı sürekli devridaim eden klimalar eğer düzenli bakımı yapılmaması halinde havaya kattığı maddeler yüzünden solunum hastalıkları başta olmak üzere daha pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Klimanızın ömrünü uzatmak ve tamir maliyetlerini asgari düzeye indirmek sistemdeki gaz kaçaklarının zamanında farkına varmak
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Klimaların soğutma gazı en az altı ayda bir mutlaka kontrol edilmelidir. Klimadan gelen havanın sürücü ve yolculara direk olarak temas etmemesi gerekir. Bu havanın camlara ve tabana verilmelisiniz. Arabanızın motoru çalıştırılmadan ve motor ısıtılmadan kesinlikle klimayı çalıştırmayınız. Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camların bir süre açık tutulmasına, kalorifer düğmesinin soğuk konumunda olmasına, motor çalıştıktan sonra klimanın önce düşük devirde, daha sonra istendiği takdirde yüksek devirde çalıştırılışınız.

Arabalarda en çok rastlanan sorunlardan bir tanesi de klima radyatörünün taş, çarpma gibi darbelerden etkilenip içindeki gazın boşalmasıdır. Uzun süre gaz olmadan çalışması veya eksik gazla çalışması klima görevini tam yapamaz hasarın daha fazla büyümesine ve onarım maliyetlerinin yükselmesine neden olur.

Türkiye’de yol koşulları tozlu olduğundan, filtresinin zamanında değiştirmelisiniz. Soğuyan hava, biriken tozun tıkadığı klima borularından rahat geçemediğinden, yeterince soğuma gerçekleşmeyebilir. Yine filtrenin değişmemesi halinde içeriye kirli bir hava gelir ve buda sağlığınızı tehdit eder.

Evaparatörde biriken bakterileri yok etmek üzere, bu iş için geliştirilmiş antibakteriyel sprey kullanılması öneriliyor. Klima dezenfektasyon spreyi; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözüyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Arabalarda Klima Bakımı Nasıl Yapılır" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,