Antibakteriyel Sabunların Zararları Nelerdir

sabunları pek çok kişi sağlığa faydalı olduğu gerekçesi ile kullanmaktadır. Halbuki doktorlar bunun tam tersini söylüyor. Özellikle anneler için şu günlerde vaz geçilmezler arasında yer almaktadır. Özellikle bebek ve çocukları mikroplara karşı korumak için anneleri uyarıyorlar. sabunlar hormon dengesini bozuyor. Antibakteriel sabunların içerisinde bulunan triklosan, kanserojen madde içerdiğinden kanser yaptığı gibi hormon bozukluğu yapıyor. Triklosan aslında tek başına zararlı değil fakat suyla temasa geçtiğinde sudaki klor ile reaksiyona giriyor ve kanser hastalığına neden oluyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Triklosan Nedir

Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan kimyasal maddedir. Özellikle son yıllarda mutfak aletleri, oyuncaklar, yatak takımları, çoraplar, elbiseler, alışveriş torbaları, bilgisayar klavyeleri gibi ürünlerde de yaygın olarak kullanılıyor.

Antibakteriyel Ürünlerin Sağlığa Zararları

Antibakteriyel sabun, deodorant ve diş macunu gibi bir çok ürünün içeriğinde bulunan triklosanın zararları:

Antibiyotik direncine yol açan triklosan, kloroform gibi sağlığa zararlı maddelerin oluşumuna sebep oluyor.

Triklosan sudaki serbest klorla birleşerek diklorofenol oluşumuna da yol açmakta; bu da ultraviyole ışınların etkisiyle dioksine dönüşmektedir. Oluşan dioksin çok toksiktir ve hormonları bozucu etkisi de vardır.

Triklosanla temasları fazla olan çocuklarda alerjilerin çok sık görüldüğü de pek çok araştırma ile ortaya konmuştur.

Bu madde kanserojen kloroform oluşumuna yol açması, tiroit hormonlarını bozması ve çevre kirliliği yaratması gibi pek çok sağlık sorununa da sebep oluyor.Sponsorlu Bağlantılar

"Antibakteriyel Sabunların Zararları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,