Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı Kısaca

Anneler günü nasıl ortaya çıktı kısa, anneler günü nasıl kutlanır, anneler günü neden kutlanır, anneler günü hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Anneler günü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kutlanır. Anneler Günü’nün ortaya çıkışı antik Yunan’a kadar gitmektedir. Tanrıların anası Rhea onuruna çeşitli kutlamalar ve etkinlikle düzenlenirdi. Uzunca bir aradan sonra 1907 yılında Amerika kıtasındaki Philadelphia’da Ana Jarvis adında bir kadın, ulusal bir Anneler Günü için çeşitli kampanyalar düzenledi. Kampanyalar sonuç verdi ve West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü’nü kutlamayı başardı. Daha sonra ise Anneler Günü bütün Philadelphia’da kutlandı.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Anneler Pazarı Nedir

Antik yunandan sonra kutlanan anneler pazarı 1600’lü yıllarda İngiltere’de “Anneler Pazarı” kutlanırdı. “Lent” adı verilen ve Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan Anneler Pazarı’nda İngiliz halkı annelerini onurlandırılırdı. Daha sonra Hristiyanlığın yaygınlaşması ile birlikte bu gün Kilise Ana kutlamasına dönüştü.

Anneler Günün Yaygınlaşması

Ana Jarvis ve ona destek olanlar bakanlara, iş adamlarına ve politikacılara, ulusal bir Anneler Günü olması için dilekçeler gönderdiler. 1911 yılında istekleri gerçeğe dönüştü. Anneler Günü tüm eyaletlerde kutlanmaya başlandı ve Başkan Woodrow Wilson, 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti. Böylece Anneler Günü’nün, her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlamaya karar verildi.Sponsorlu Bağlantılar

"Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,