Anne Sütünün Faydaları Nelerdir

Anne sütünün önemi herkesçe bilinmektedir. Ancak son zamanlarda bolca çıkan anne sütüne eşdeğer olduğunu söyleyen mama reklamları ve annenin vücudundaki bir takım değişiklikler çocuğu emzirmek yerine mamayı tercih etmesine neden olmaktadır. Oysaki anne sütünde bir çocuğu tüm ihtiyaçlarını karşılayacak gıdalar mevcut Bebeğin doğar doğmaz emzirilmesinin bir çok faydası vardır. Doktorların önerisi bebek doğar doğmaz emzirilmelidir. İlk sütün bebeğin bağırsak florasının oluşumu üzerinde büyük etkisi bulunduğunu söylemekteler. Ancak esas faydası süt üretimini artırmasıdır. Ayrıca emzirme sırasında annede salgılanan hormonlar rahim duvarının kasılmasını tetikliyor. Böylece plasentanın ayrılması daha kolay oluyor ve rahim kanaması ihtimali en aza indirilmiş oluyor. İlk sütün sadece bebeğe değil aynı zamanda anneye de büyük faydası dokunmaktadır.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Bebeğinizden anne sütünü esirgemeyin, normal yapılan doğumlarda bebek doğduktan hemen sonra anne memesinin üzerine bırakılmalıdır. Sezaryen ile yapılan doğumlarda, eğer anne epidural anestezi altındaysa göbek bağı kesildikten ve bebek kurulandıktan sonra solunum dolaşım parameteleri istikrarlıysa operasyon devam ederken bile anne emzirebilir. Genel anestezi altındaki sezaryen doğumlarda bile bebeğin annenin göğsüne 3-5 dakika dokundurulması sütün erken gelmesini sağlayabilir. Yani istenildiği takdirde sezaryen doğumlarda da bebekle anne hiç vakit kaybetmeden bir araya getirilebilir.

Annelerin yaptığı büyük hatalardan bir tanesi de yeni doğan bebeklere şekerli su vermeleri, bu kesinlikle yanlıştır. Yeni doğan bebeklere yeterlidir başka bir gıda verilmez ancak annenin herhangi bir rahatsızlığı durumunda süt ve benzeri bir gıda uygulaması yapılır.

Sütün bebeğe yeterli gelip gelmediğini ise doktor karar vermelidir. Sütün yetmemesinin en belirgin işareti bebeğin yetersiz kiloda olmasıdır. Bebek alt sınır olarak ayda 500 gram ve üzerinde kilo alıyorsa, sütün yettiğini söyleyebiliriz. Bebek emziren annelere bol bol sıvı tüketmeleri önerilir. Ancak sıvı alımı sütün artması için değil, annenin kendi sağlığı için önemlidir. Emzirme sırasında günde 1- 1.5 litre sıvı kaybına uğrayan annenin bu açığı bol su içerek kapatması gerekir.
Annenin çok yemek yemesi sütün protein ve enerji içeriğini fazla değiştirmez. Sadece özellikle Omega 3 yönünden zengin beslenme ya da Omega 3 takviyesi, sütü bu açıdan zenginleştirir. Öte yandan annenin yediği soğan ve sarımsak gibi kokulu gıdalar sütün kokusunu değiştirip, bebeğin memeyi itmesine neden olabilir. Emzirme döneminde sigara, alkol, kafeinli içecekler ve bazı ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü bu ürünlerdeki zararlı etkenler anne sütüyle birlikte bebeğe geçebilir.

Süt verimini etkileyen 3 önemli faktör vardır:

– Genetik yapı: Bazı anneler bu konuda doğuştan şanslıdır. Bu kadınların süt verimleri çok iyidir.

Annenin psikososyal durumu: Anne ne kadar rahat bir yapıya sahipse sütü de o kadar fazla olur. Kaygılı, stresli, takıntılı ve mükemmeliyetçi annelerde süt verimi düşüktür. Ayrıca annenin iyi dinlenip düzenli uyuması süt verimini artıran önemli bir etkendir. İş hayatının yorgunluğu ve stresli ortamı, aile içi sorunlar, annenin geçirdiği hastalıklar, ağrı ve sancılar süt verimini olumsuz etkiler.
Emzirme tekniğine bağlı hatalar: Emzirmeye geç başlamak, formül mamaya ve ek besine erken geçmek, bebeğe biberon ya da yalancı emzik vermek, bebeği memeye yanlış yerleştirmek, bebeğin meme başını doğru kavramaması, gece emzirmemek, 5-6 saatten uzun süre emzirmemek verimi düşürür.

Emzirme, doğum sırasında ve sonrasında annenin kendini daha kolay toplamasını sağlar. Emziren kadın, annelik duygusunu daha yoğun yaşar ve lohusalık depresyonunu daha kolay üstünden atar. Ayrıca emzirmek, meme kanserine yakalanma riskini düşürür ve osteoporozdan korur
Mamayla beslenen çocukların obezite, bağırsak, ortakulak, üriner sistem ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla, alerjik hastalıklara (egzama, astım, bronşit) yakalanma riski, anne sütüyle beslenenlere göre daha yüksektir.
Bebek, ilk 6 ay mutlaka, 1 yaşına kadar kesinlikle, 2 yaşına kadar tercihen, 3 yaşına kadar da keyfe keder emzirilebilir. Anne sütü her yaşta faydalıdır.

Her şeyden önce süttür. İlk 6 ay tek başına yeterlidir. 6 ay 1 yaş arasında ek besinlerle birlikte verildiğinde, bir yaşından sonra da bebeğin günlük süt ihtiyacını en doğru bileşimde karşılayan bir besin olarak yararlıdır.

Mükemmel bir besin olmanın yanında bağışıklık sistemi üzerine de her yaşta çok büyük faydaları vardır.Sponsorlu Bağlantılar

"Anne Sütünün Faydaları Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , ,