Anıtkabirin Altında Ne Var

Anıtkabir inşa edilmek istenirken bazı sorunlar çıktı ve Anıtkabir’i inşa etmek 12 yıl sürdü. Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 Saati 9’u 5 geçe vefat etti ancak o gün Anıtkabir’e gömülmedi. Daha sonra ise 16 Kasım günü Atatürk’ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda katafalka konuldu. Anıtkabir yapıldıktan sonra na’şı görkemli bir törenle 10 Kasım 1953 günü ebedi istirahatgahına gömüldü.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

 

Anıtkabir’in 12 yılda inşa edilmesinin bir çok nedeni vardır ve bunun perde arkasında bir çok siyasi olay bulunmaktadır. Ancak inşat sırasında da altında bir şeyler çıkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kabre nakli ise ölümünden ancak 12 sene sonra gerçekleşebildi.

 

Anıtkabir, Atatürk’ün Buradan Ankara ne kadar güzel görünüyor dediği Rasattepe’de 9 Eylül 1944 yılında atılan temel çalışmalarıyla inşa edilmeye başlandı. İnşaat çalışmaları sırasında yapılan kazılarda bu bölgenin Frigyalılar’a ait eski bir mezar alanı olduğu bulunan mezarlardan ortaya çıktı. Frigya, Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes’in yukarı çığırları arasında kalan bölgenin eski çağdaki ismidir. Bu isim, Balkanlar’dan göç edip bu bölgeye yerleşen Friglerden geliyor. Frigler ilk olarak Bitinya bölgesine yerleştiler. M.Ö. 12. – M.Ö 7. yüzyıllar arasında Orta Anadolu’nun batı kısımlarına hakim oldular.Sponsorlu Bağlantılar

"Anıtkabirin Altında Ne Var" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,