Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir – Ons Nedir

fiyatları mücevherat ve süs eşyası olarak, para basımında (cumhuriyet altını, ziynet altını, reşat v.s,) endüstriyel kullanımda külçe halinde alınıp satılmak ve Merkez Bankasında stoklanmak amacıyla talep edilmektedir. fiyatları yerel bir piyasa ile belirlenmez. Global yani dünyadaki etkileri her an piyasayı değiştirebilir. Bu nedenle kısa vadede hızlı hareketler gösterebilir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


Fakat uzun vadede işinize oldukça çok yarayan bir birikim kaynağıdır. tüm dünyada işlem gören finansal bir varlıktır. fiyatları tüm dünyadaki gelişmelere bağlı olarak değişir.

Altın fi y atlan diğer metallerde olduğu gibi arz talep, üretim ve taşıma maliyeti değişimlerinden kolayca etkilenmemektedir. Çünkü yıllık altın üretiminin toplam altın stoklarındaki payı % 2 olduğu gibi, endüstriyel talebin toplam talepteki payı da çok azdır. Fakat, altın fiyatlarının da etkilendiği bazı faktörler vardır. Bunları doların değeri petrol
fiyatları, siyasi olaylar, ve enflasyon olarak sıralayabiliriz.

Türkiye’de ise altın fiyattan iç ve dış ekonomik gelişmelere göre Merkez Bankası ve İstanbul altın piyasasınca belirlenmektedir.

Dünya genelinde 1 altın 31,10 gram altın demektir. Mesala fiyatı 890 değerinde olsun. İç piyasadaki TL karşılığını hesaplama şekli aşağıdaki gibidir (Dolar kuru 1,50 TL olarak hesaplanmıştır):

890/31,10 * dolar kuru = has altın fiyatı.

890/31,10 * 1,50 = 42,926 TL has altın fiyatı.Sponsorlu Bağlantılar

"Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir – Ons Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,