Alternatif Tıp Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir Alternetif Tıp Nedir

modern tıbbın çare bulamadığı durumlarda insanların başvurduğu en büyük alternatiftir. Alternatif daha çok tamamlayıcı olarak bilinir. Alternatif genellikle doğadaki bitkilerden toplanan bir karışım olarak hastalara sunulur. Alternatif tıpta uygulanan birçok yöntem vardır. Geleneksel eski Hint tıbbı olan Ayurveda ve Aromaterapi, Hemeopati, Kraniosakral Tedavi, Akapuntur tedavisi, Shiatsu metodu, Kolonik Yıkama, Şelat Oluşturma Tedavisi, Kiropraktik Tedavi olarak adlandırabiliriz. Bu ve benzeri alternatif yöntemleriyle milyonlarca insan hastalıklarına çare aramaktadır. Bu tedavi yöntemleri insanlarda umut kaynağı olmuş olmasına rağmen kolayca suiistimal de edilebilmektedir.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


tedavisi modern tarafından reddedilmektedir. Çünkü, alternatif adı altında piyasa sürülen bazı ilaçların hastalık tedavisinde faydalı olduğu hiçbir şekilde ispatlanmamıştır. Modern tıpta kullanılan ilaçların yan etkileri hastalığa göre değişebilmektedir. Bazen hasta sağlığını fazla etkilemeyen yan etkiler olmasına karşın bazen ölüme yol açabilecek yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Alternatif tedavisinde ise bu yan etkiler tam olarak araştırılmamıştır. Çünkü, alternatif son zamanlarda gelişme göstermektedir. peki hiçbir işe yaramayan bu ilaçlar neden piyasaya sürülmektedir. tabi ki buradan elde edilen karlı kazanç.

ilaçları bilimsel verilere dayandırılmadan üretilmediği için zaman zaman insanlara çok büyük zararlar vermektedir. İnsanların özellikle büyük takıntı haline getirdikleri kellik ve aşırı kilolu olma durumundan kurtulacağını vaat ederek üretilen ilaçlar insanların başta böbrek hastası olmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda bazı bitki kaynaklı ürünleri sahte olarak piyasaya sürüldüğünü de göstermektedir. Yani kişiler daha sağlıklı olduğu için alternatif tıpta kullanılan bitki kaynaklı ürünü alıyor. Fakat ürün incelendiğinde hastalıkla mücadeleyi bitki kaynaklı ürünün içine enjekte edilmiş ilaçların yaptığı görülmüştür. Örneğin, yakın zamanda Çin’de diyabet hastalığı için bitki kaynaklı ürünler satılmıştır. Bu bitkisel haplar incelendiğinde içerisine diyabet ilacı olan Glyburide’nin koyulduğu anlaşılmıştır.

Alternatif tıp ürünlerini kullanmadan önce bazı bilgiler araştırılmalıdır. Gerekli olan bilgileri belirtecek olursak;
– Ürünün hastalık tedavisinde ne derece etkili ve başarılı olduğu

– Ürün hakkında basında çıkan haberlerin doğruluk derecesi

– Mevcut olan modern tıp ile tedavisinin mümkün olup olmaması

Alternatif tıp ürünlerin ülkelerde kullanımı , dağıtımı, üretimi ve benzeri durumlar farklılık göstermektedir. Ülkemizde bitkisel kökenli ürün olarak nitelendirdiğimiz herbal ürünlerin satışı için Sağlık Bakanlığından ruhsat almaya gerek yoktur. Tarım Bakanlığından alınan ruhsat yeterli olmaktadır. Bu ise herbal ürünlerin ilaç olarak kabul edilmediğini göstermektedir. Bu ve benzeri durumlardan dolayı alternatif tıp sektöründe dolandırıcılar bulunmaktadır. Alternatif tıp ürünleri üreten kişiler hiçbir sorumluluk almamaktadır. Halbuki modern tıpta bu durum farklıdır. Herhangi bir beklenmeyen yan etkide ilaç firması incelenmekte ve gerekli kişilere işlem yapılmaktadır.

Alternatif Tıbbın Daha Güvenilir Ve Etkili Olması İçin;

– Uygulanacak tedavi yöntemi bilimin temel ölçülerine dayanmalıdır.

– İyi bir şekilde planlanarak ve hastalar kontrol altında tutularak yapılan klinik çalışmalar sonucunda güvenilir olduğu ispatlanmalıdır.

– Alternatif tıbbı suistimal eden kişiler tespit edilmelidir.

– Alternatf tıp alanında çalışan kişilerin vasıflı olması gerekmektedir.Sponsorlu Bağlantılar

"Alternatif Tıp Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir Alternetif Tıp Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , ,