Alışveriş Bağımlılığı Neden Olur Önleme Yolları

Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir. Alışveriş bağımlılığı makalemizde bu hastalığın tanımı ve bu hastalıktan kurtulma yollarından bahsedeceğiz. Modern zamanların hastalığı olan bu hastalık artan alışveriş merkezlerine bağlı olarak giderek yayılmaktadır. Pek ciddiye alınmasa da bu hastalık hiçte göründüğü kadar masum değil, eskiden insanlar ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaparken artık hiçbir ihtiyacı olmadığı halde ürünler satın alıp aldıkları ürünleri hiç kullanmadan raflara ve çatılara kaldırmaktalar. Peki burada maç nedir? Neden böyle bir şey yapılıyor.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlara göre alışveriş bağımlısı hastaları uyuşturucu, alkol ve sigara kullananlardan hiç bir farkı yok, bunun nedeni bu hastalığın tedavisinin bu bağımlılıklardan çok daha zor olmasıdır. Alışveriş bağımlılarının bir diğer adı da alışverişkoliktir. Bu hastalığa yakalanan insanlar hiçbir ihtiyacını görmeyen ürünler satın alarak kendilerini rahatlatmayı amaçlıyorlar. Alışveriş hastalığı zihinsel, duygusal sorunları olan kişilerin kendi dürtülerini kontrol edemediğinden ortaya çıkar.
Bu hastalığa genelde bayanların yakalandığı düşünülür ancak bu yanlıştır. Erkeklerde en az kadınlar kadar bu hastalığa yakalanmaktadır. Çünkü araştırmalar ortaya koymuştur ki kadınlar %1 farkla biraz daha fazla yakalandığı ortaya çıkmıştır. Bir diğer hatada bu hastalığın zengin hastalığı olduğunun düşünülmesidir. Ancak her kesimden insanlar bu hastalığa yakalanmaktadır ve unutmayınız ki artık günümüzde herkeste kredi kartı bulunmaktadır.

Alışveriş Bağımlılığın Nedenleri

Alışverişkoliklik durumu kredi kartı kullanımının bilinmemesi, internette alışveriş yapmanın artması ve çevresel faktörlere bağlanıyor. Özellikle sürekli yapılan kampanyalar kredi kartlarına yapılan taksit imkanları insanları alışverişe sevk ediyor. Bu hastalığa yakalanan insanların ortak özellikleri arasında geçmişlerinde ekonomik problemler yaşanmasıdır. Çünkü daha sonra bu kişiler ellerine para geçtiğinde bu parayı harcamak zorunda hissediyorlar. Uzmanların uyardığı bir noktada mağazaların indirimlerine inanmamaları gerektiğidir.

Alışveriş Bağımlılığını Önleme Yolları

Uzmanlara göre ilk önce kişi hastalığını kabul etmelidir. Kişi bu hastalığının farkına vardığında tedavi edilmesi çok daha kolaydır. Alışverişkolikler dolaşmak içinde olsa alışveriş merkezlerine gitmemelidirler. Bunun yerine parklara, sahillere veya meydanlara gitmeleri çok daha iyi olacaktır. Alışveriş yaparken duyulan rahatlama hissini yaşamak için ilaç veya keyif verici maddeler kullanılmamalıdır.

Eşinize veya sevgilinize bu konuyu mutlaka açmanız gerekiyor. Çünkü alışveriş yapmanızı önleyecek bu konuda size en çok yardım edecek kişi odur. Alışveriş yapmak mecburi bir ihtiyaçtır bu nedenle alışverişe giderken bir ihtiyaç listesi hazırlamalı ve kesinlikle listenin dışına çıkmamalısınız. Alışveriş hastalarının bir diğer sorunu da bu tip bir liste hazırlasalar dahi markete girdiklerinde ihtiyaçlarının dışında alışverişler yapmalarıdır. Alışverişe tek gitmezseniz bu sorunu aşabilirsiniz.Sponsorlu Bağlantılar

"Alışveriş Bağımlılığı Neden Olur Önleme Yolları" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,