Akropol Nedir? Akropolis Nedir?

Akropol yukarı şehir anlamına gelmektedir. Eski Yunan şehirlerinde, en önemli yapıların ve tapınakların bulunduğu iç kaleye verilen addır. Akropol bir diğer ismi de genellikle sarp bir tepe üzerine inşa edilir. Bu kale içerisinde yönetici krallığa ait çeşitli sosyal ve dinsel yapılar yer alır. Akropol kralın korunması için ayrılmıştır. Halk ise bu akropolün çevresinde yaşamaktadır. Buna en iyi örnek ise atina akropolü, bergama akropolü ve priene akropolü gösterilebilir. Antik Yunan döneminde her önemli yerleşim yerinde birde bulunur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Erken dönemlerde içinde tapınaklar, hazinelerin saklandığı yapılar ve önemli yapılar yer alırdı. MÖ. 5. yy.da ise akropoller tamamen tapınaklara ayrılmaya başladı. En önemli ve ünlü Atina Akropolisidir. Akropolisin önemi zamanla azalmıştır.

Kısaca

Akropol, akro kelimesi yüksek anlamına gelirken polis kelimesi ise şehir anlamına gelmektedir. Bu kelimelerden türetilen akropol, yüksek ve savunulması kolay olan tepeler üzerindeki kale anlamına gelir.Sponsorlu Bağlantılar

"Akropol Nedir? Akropolis Nedir?" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , ,