Akışkan Nedir Akışkan Maddeler Nelerdir

Akışkan nedir, akışkan ne demek, , ideal, süper ve ? Akış özellikleri gözlenebilen sıvı veya gazların bir halleridir. Akışkanlar bulundukları halden dolayı bulundukları kapların şeklini alırlar. Akışkanların bu özellikleri tipik olarak durağan denge halinde kayma gerilmesine dayanamamanın bir sonucudur. Bu maddelerin hareketlerini ve özelliklerini inceleyen bilim dalına Akışkanlar Mekaniği adı verilir. Bir katıda, gerinme, zorlanmanın fonksiyonu iken, bir akışkanda, gerinme zorlanma oranının fonksiyonudur. Yani katı cisim kayma gerilmesine mağruz kaldığında şekil değişimine uğrar ve bu şekil değişimi katının elastik şekil değişimi ile sınırlıdır. Akışkan ise kayma gerilmesine uğradığı sürece şekil değişimine (yani akmaya) devam eder.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bu davranışın sonucu, akışkanın durum karakteristiğinde basıncın rolünün önemini gösteren Pascal yasası’dır.

Viskozite akışkanların akmaya karşı gösterdiği iç dirençtir. Akmaya karşı direnç göstermeyen akışkanlara süper akışkanlar denir.

Süperkritik akışkan, belirgin sıvı ve gaz fazının olmadığı kritik noktanın üzerinde basınç ve sıcaklığa sahip madde. Katıların içinde gaz gibi dağılabilir ve maddeleri sıvı gibi çözebilir. Ayrıca süperkritik akışkanın kritik noktasına yakın durumlarda, sıcaklık ve basınçtaki küçük değişimler, yoğunlukta büyük değişimlere sebep olabilir bu da süperkritik akışkanın bir çok özelliğinin üzerinde ince ayar yapılabilmesini sağlar.



Sponsorlu Bağlantılar

"Akışkan Nedir Akışkan Maddeler Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,