Agora Nedir Kısaca

kelimesi Yunan klasik devrinde, sitenin yönetim, politika ve ticaret işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan yani bir nevi halk meydanına verilen addır. Bu yer aynı zamanda Pazar yeri olarak da kullanılmaktadır. , Antik Yunan şehirlerinde ticari, resmi, adli ve dini fonksiyonları olan bir açık alan görevi görürken Agoranın Roma uygarlığındaki karşılığı ise Forumdur.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

insanların yiyecek, sağlık, kumaş gibi pek çok ihtiyacını karşıladığı alışveriş yaptığı agoraların önünde tanrı ve tanrıçaların heykelleri de yer alırdı. Agorayı koruyan tanrıların tapınak ve sunakları agoranın ortasında bulunurdu. Genelde bir Yunan kentinde aşağı ve yukarı olmak üzere iki olurdu. Agoranın çevresinde ayrıca kamu işlerinin halledildiği binalar, savaşta kahramanlık gösteren kişilerin heykelleri ve tapınaklar yer alırdı. Şehrin bütün yolları agoraya çıkacak şekilde tasarlanırdı.

Agoralar dini bakımdan çok saygı duyulan bir yerdir ve bulunduğu şehirlerin aynı zamanda siyasi merkezleridir. Büyük agoralar Miletos, Priene, Pergamon, Assos ülkemizin batı bölgelerinde yer almaktadır.Sponsorlu Bağlantılar

"Agora Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , ,