Ağız ve Diş Sağlığını Korumak için Ne Yapmalı

Diş Fırçalama: Dişlerin fırçalanması ağız bakımımızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Fırçalama sayesinde ileride diş ve diş etlerimizde oluşabilecek birçok problem engellenmiş olur.

Fırça Seçimi: İyi bir fırçanın iki temel özelliği vardır. Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

  1. Yumuşak kıllara sahip olması
  2. Fırça uç kısmının en arka dişlere ulaşabilecek ve ağız boşluğunun her noktasını etkili bir şekilde fırçalayacak şekilde küçük olması

Sert olan diş fırçaları dişlerde aşınmalara ve dişetlerinde çekilmelere neden olur.  Fırçanın gereğinden büyük olması ağzın zor ulaşılan bölgelerinin eksik temizlenmesine neden olur.

Diş Macunu Seçimi

İyi bir diş macunu;

  1. Florid içermesi
  2. Diş için zararla olan, fazla aşındırıcı maddeler içermemesi

Diş macunu seçerken beyazlatıcı özelliği olan macunlar tercih edilmemelidir. Çünkü dişleri daha fazla aşındırmaktadır.

Diş Macununun Fırçaya Sürülmesi

Diş macununu bir damla şeklinde fırçanın ortasına sürülmeli ve diş macununun fırçanın kılları arasına itilmelidir. Etkin fırçalama için bir damla diş macunu yeterlidir. Fırça kılları arasına sıkıştırılmayan ve fırçanın üst kısmında bırakılmış diş macunu, ilk fırça hareketi ile ağız boşluğuna düşeceğinden görevini yapamaz.

Diş Fırçalama Yöntemi

Fırçalama diş etinden dişe doğru, süpürge ile süpürür tarzda yapılmalı ve bu kural diş etinin olduğu alt çene yanak-dudak , alt çene- dil, üst çene yanak – dudak, üst çene- dil yüzeylerinde uygulanmalıdır. Bu kuralın geçerli olmadığı tek alan alt ve üst azı dişlerin çiğneyici yüzeyleri. Burada diş eti olmadığından fırçalama ileri- geri yapılır.

 

 

 

 Sponsorlu Bağlantılar

"Ağız ve Diş Sağlığını Korumak için Ne Yapmalı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , , , , , ,