Afiş Nedir Kısaca

İyi bir afiş nasıl hazırlanır, afiş nasıl hazırlanır, afişte olması gerekenler nelerdir? Afişin tanımı bir şeyi duyurmak veya tanıtmak için hazırlanan, kalabalığın görebileceği yere asılmış, genellikle resimli duvar ilanıdır. Genellikle afişler bir mesajı iletmek veya bir ürünü tanıtmak amacı ile hazırlanan grafik ürünleridir. Afişlerde önemli bir unsur fark edilebilir olmasıdır. Bu nedenle de afiş tasarımları hazırlarken bir takım şeylere dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

İyi Bir Afişte Olması Gerekenler Nelerdir

Afiş reklamında bulunan yazı ve sayılar okunaklı olmalıdır. Süs ve dekoratifi kadar yazıların okunabilmesi de önemlidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1.5 – 2 metre arası mesafeden net bir şekilde okunabilmelidir.

Afişte anlatılmak istenen sade ve düzgün bir şekilde anlatılmalıdır. Şöyle düşünün bu afişe ilk okul mezunu da üniversite mezunda aynı şeyi anlayabilmelidir.

Afişte yer alan başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırası mutlaka oluşturulmalıdır.

İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır.

Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın en fazla 4 ya da 5 sözcük ile oluşturulmalıdır. Başlık ve sloganlar çok daha etkili olmaktadır.

Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılır olmalıdır. Kendinizden düşünün bir afişe kaç saniye bakıyorsunuz. Bu nedenden dolayı dikkati nasıl çekeceğinizi iyi araştırmalısınız.

Hedef kitleyi cezp edecek iyi bir slogan ve grafik seçmelisiniz.

Afişte grafiklerden çok slogana önem verilmelidir. Çükü sizin istediğinizde zaten bu, grafik sayısı arttıkça dikkatte dağılacaktır.Sponsorlu Bağlantılar

"Afiş Nedir Kısaca" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,