ADSL Kotasını Neler Doldurur

kotanızın nasıl dolduğunu anlamıyor hatta hiç bir şey yapmadığınız halde kotanız doluyor ise bu makale size göre kotanızın siz daha hiç bir şey yapmadan doluyor ise bir yerlerde bir sorun vardır. Ancak İnternette nelerin kota doldurduğunu biliyor musunuz bu çok önemli bir faktör şimdi sizlere dolduran faktörleri anlatacağız. ADSL kullanıcılarının bir çoğu internette gazete okumak, meslek alanlarıyla ilgili araştırmalar yapmak msn ve benzeri uygulamalar kullanırlar. Kotanızın bu işleri yapmakla dolması neredeyse imkansızdır. Şimdi sırası ile doğru bilinen yanışlara ADSL dolduran faktörlere bakalım…
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


MSN Kameralı Sohbet

MSN’de görüntülü sohbet çok fazlaca kota doldurmaktadır. Görüntülü sohbet sırasında saniyede 64 Kbit veri alışı olmakta. Eğer günde 1 saat görüntülü sohbet yapıyorsanız, ayda yaklaşık 850 MB indirme yapıyormuş gibi olacaksınız.

Video İzlemek Kota mu

Video paylaşım sitesi Youtube’nin çıkması ile benzerlerinin çıkması hatta haber sitelerinde haberin videosunun konulmasıyla çok fazla yaygınlaştı. Bir video’nun boyutu video’nun uzunluğu ve görüntü kalitesine göre değişiyor. Örneğin 5 dakikalık bir video için yaklaşık 15-20 MB kotanız dolacaktır. Bunu gün içinde izlediğiniz video sayısıyla çarparsanız aylık bir hesap yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden  Televizyon ve Radyo

İnternet üzerinden hemen hemen bütün kanalları izleme imkanınız var. Düzgün bir radyo yayını genellikle 64 Kbit üzerinden TV yayını ise en az 256 Kbit üzerinden yapılmaktadır. Bunun anlamı 1 saatlik kullanımda radyo 28 MB, TV ise 115 MB kotanızdan çalıyor demektir.

Bilgisayarınızda Virüs Var mı

Virüs ve Casus yazılımlar bilgisayarınızda fazlaca bulunuyorsa bu tür zararlı yazılımlar bilgisayarınıza zarar verdiği gibi kotanıza da zararı var internetten sürekli indirme yapması hem internet hızınızı düşürecek hem de kotanızı dolduracaktır. Size tavsiyemiz Anti-Virüs programı kullanmanız buraya tıklayarak ücretsiz anti-virüs programlarını inceleyebilirsiniz.

Windows Güncellemeleri

Özellikle Windows ve yüklediğiniz bazı programlar sürekli kendilerini güncellemek isteyecektir. Bazı güncellemelerin dosya boyutlarının çok yüksek olduğunu düşünecek olursak güncellemeleri otomatik yerine manuel (el) ile şeklinde ayarlamanız yararınıza olacaktır.

Download yaparken indirdiğiniz dosyaların boyutlarını kontrol edin. Bir dakikalık bir mp3 dosyası 1 MB, bir dakikalık video dosyası 10 MB, DivX formatında bir film 700 MB, yüksek çözünürlüklü bir BMP resim dosyası 1 MB, JPEG resim dosyası 100-200 KB yer kaplar. Bu miktarları göz önüne alarak, indirdiklerinizin toplam boyutlarını hesaplamalı, indirme işlemine onay vermeden önce de boyutlarını kontrol etmelisiniz?Sponsorlu Bağlantılar

"ADSL Kotasını Neler Doldurur" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , , , ,