Adana’da Gezilecek Yerler

Adanaya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler, Adanada gezilip görülesi yerler nerelerdir? , 2 milyonun üzerinde nüfusu ile Türkiye’nin 5. büyük şehridir. Şehir merkezi, güney Anadolu’da Akdeniz’den 30 km içerde Seyhan Nehri’nin üzerinde güzel bir şehirdir. ’ya demiryolu, karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşma imkanına sahipsiniz.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Taşköprü: Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, kent merkezinde, (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiren, köprüdür.

Adana Arkeoloji Müzesi: Adana merkezinde E-5 karayolu üzerinde bulunan müze 1924 yılında kurulmuştur. Çukurova’nın yanı sıra Kahramanmaraş,Gaziantep,Mersin,Tarsus ve misis kazılarında çıkan tarihi eserleri de içinde barındırdığından aynı zamanda bölge müzesidir.

Tepebağ Eski Adana Evleri: Adana’nın kent merkezinde, kurulduğu iki adet höyüğün üzerinde, bir tarih anıtı gibi yükselen en eski yerleşim alanıdır.

Atatürk Evi Müzesi: Müze binası, Seyhan Caddesi üzerinde 19.yy. da yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle yapı Bakanlıkça “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 15 Mart 1923′te Atatürk eşi ile birlikte Adana’ya geldiğinde, Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşa’ya ait olan bu binada ağırlanmışlardır. Bina Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce zamanın Kolordu Komutanı Bedrettin Demirel’in önderliği ve halkın yardımıyla kamulaştırılıp restorasyonu yapılmış ve 1981 yılında Müze Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak hizmete açılmıştır.Atatürk’ün Adana’ya gelişi her yılın 15 Martında resmî törenle bu binada kutlanmaktadır.

Adana Bebekli Kilise: Adana’daki Aziz Pavlus Kilisesi, halk tarafından Kilisenin çatısı üzerindeki Meryem Ana heykelinin küçük bir çocuğu andırdığı için “Bebekli Kilise” diye de adlandırılır.

Adana Etnoğrafya Müzesi: Kuruköprü semtindeki Rum kilisesinde, bir düzenleme neticesinde açılmıştır. Müzede 69 sikke, 2950 arkeolojik değeri olan eser, beş bin etnografik değeri olan eser, 3500 mühür, Osmanlı devrine ait 346 mahkeme kararı bulunmaktadır.

Adana – Toros Dağları: Anadolu’nun güney, doğu ve güneydoğu kesimlerini engebelendiren dağ dizilerinin genel adıdır. Alp-Himalaya sistemine bağlı olan Toroslar, yer yer içbükey ve dışbükey sıralar oluşturarak iki dizi halinde uzanır.
Misis Mozaik Müzesi: Adana’ya 20 km uzaklıkta ve Seyhan Irmağı kenarındadır. Hitit, Roma, Bizans, İslam (Arap, Selçuk ve Osmanlı) devirlerine ait pekçok tarihi eser vardır. Ayrıca dördüncü asırdan kalma bir kiliseden çıkarılan mozaikler burada saklanmaktadır.

Adana Anavarza: Anavarza Kalesi, Ceyhan’a 35 km. uzaklıkta, Ceyhan-Kozan sınırında bulunan örenyeri. Çevresi mesire yeri olarak kullanılırSponsorlu Bağlantılar

"Adana’da Gezilecek Yerler" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,