ABD Temsilciler Meclisindeki Osmanlı Padişahı

Amerika Birleşik Devletleri kısaca ABD temsilciler meclisi iki yasama organından bir tanesine verilen addır. Bu meclis iki seneden bir yenilenmektedir. Her eyaletten eyaletin nüfusuna göre bu meclise temsilciler gönderilmektedir. Bu meclisin başkanı meclise giren en çok oy alan partiden seçilmektedir. ABD’de başkanlık sistemi bulunmaktadır ve başkanlık sistemi yasama ve yürütme organları ayırmıştır. Hükümet başkanlık seçimi ile seçilirken temsilciler meclisi seçimleri başkanlık seçimlerinden tamamen ayrı olarak yapılmaktadır. Yani hükümet ile temsilciler meclisi iki ayrı parti tarafından yönetilebilir. İşte bu mecliste bir Osmanlı padişahının mermerden bir portresi bulunmaktadır.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Amerika Birleşik Devletleri, ABD Temsilciler Meclisi’nin salonunun duvarlarında tüm dünyaya ün salmış kanunlarla insanların hakkını koruyan 23 kişinin mermer ile yapılmış kabartmaları bulunmaktadır. Heykeltraş Joseph Kiselewski tarafından yapılan Kanuni Sultan Süleyman portreside bunların arasında yer almaktadır.

Neden Kanunî Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman, hayatı boyunca bir çok seferlere katılmış ve padişahlığı sürede 15 milyon kilometre kare toprağa yayılmıştır. 21 eyalet ve 250 sancaktan oluşan Osmanlı Devleti’ni bir süper güce dönüştürmüştür. Bu topraklarda yaşayan her milletin haklarını adaletli bir şekilde verebilmek için hakları kanunlaştırmıştır. 1. Süleymanı diğer lakabı ise Türk Asrı, Süleyman Asrıdır.Sponsorlu Bağlantılar

"ABD Temsilciler Meclisindeki Osmanlı Padişahı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:,