2013 Türkiye Eurovision Yarışmasına Neden Katılmadı

Her yıl düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasına 2013 yılında Türkiye katılmıyor. TRT yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye katılmayacak. Yalnızca Türkiye değil Polonya, Portekiz ve Bosna Hersek de 2013 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacaklar. TRT yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre ise bu karar yarışmada yapılan haksızlıklarına karşı çıkmak gerekçesiyle verildi.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

TRT Genel Müdürlüğü Eurovision şarkı yarışması ile ilgili yaptığı açıklamada TRT’nin Avrupa Yayın Birliği üyeliği çerçevesinde iştirak ettiği Eurovision Şarkı Yarışması’na katılım kararı her yayıncı kurumun kendi inisiyatifindedir. Bu kapsamda kurumumuz, 2013 yılında İsveç’de düzenlenecek 58′inci Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararı almıştır. Şeklinde bir açıklama yapmıştır.

TRT Eurovision yarışması ile ilgili bu kararın alınmasında kurallar üzerinde yapılan değişiklikler ile yapılan haksızlıklar neden oldu. Eurovision şarkı yarışmasında 2010 yılına kadar birinciyi tamamen izleyici oyları belirlerken 2011 yılında yapılan değişiklik ile izleyici oylarının etkisi yarıya düşürüldü ve böylece yarışmanın birincisini %50 oy ile jüri belirliyor.

Türkiye Eurovision Geçmişi

Ülkemizin Eurovision şarkı yarışmasına katıldığı ilk şarkıcı 1975 yılında Semiha Yankı’dır. Seslendirdiği parça ise “Seninle Bir Dakika” adlı parçadır. Doksanlı yıllara kadar Türkiye Eurovision şarkı yarışmasında listenin hep sonlarında yer aldı. 1997 yılında Şebnem Paker’i n söylediği Dinle adlı parçayla Türkiye yarışmada üçüncü oldu ve bu ülkemiz için büyük bir başarıydı. Daha sonra 2003 yılında Sertab Erener’in seslendirdiği “Everyway That I Can” isimli parçayla ülkemiz Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci olmayı başardı.Sponsorlu Bağlantılar

"2013 Türkiye Eurovision Yarışmasına Neden Katılmadı" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , ,