2013 Ramazan Bilgileri Nelerdir

, ramazan başlangıç tarihi ne zaman, 2013 ramazan paketi ücretleri nedir? Bir ramazan daha geldi çattı. Ramazan ayının geldiği şu günlerde tabi merak konusu olan her yıl sorulan klasik soruları cevaplandıracağız. Sakız çiğniyorum ama suyunu yutmuyorum orucum bozulur mu gibi artık her yıl yapılan küçük düşürücü bu geyiklerin yapılmadığı bir ramazan ayı olması dileğiyle diyoruz. 11 ayın sultanı Ramazan ayı 9 Temmuz 2013 tarihinde başlayacak. Ramazan ayının zamanı Hicri Takvim’e göre düzenlenir. Hicri takvim Ay takvimidir. Biz şuanda günümüzde miladi takvimi kullanıyoruz. Miladi takvim ise güneş takvimidir. Bu nedenle ramazan ayı her yıl yaklaşık olarak 11 gün kayar.

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Bu nedenle yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelir. Bakara Suresi’ne göre Kur’an’ın İslam peygamberi Hz. Muhammed’e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin.

Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!

Kur’an’ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir.

Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

Kadir Gecesi 03-04 Ağustos Cumartesi Pazar günleri…

Ramazan Bayramı : (1.Gün) 08 Ağustos-2013 Perşembe
Ramazan Bayramı : (2.Gün) 09 Ağustos-2013 Cuma
Ramazan Bayramı : (3.Gün) 10 Ağustos-2013 Cumartesi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bu yıl Ramazan pidesinin 2 TL olacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu, halk arasında ‘fitre’ olarak bilinen fıtır sadakası için asgari tutarı belirledi. Buna göre bu yıl fıtır sadakası en az 9.5 lira olacak.

Son yıllarda Razaman ayının yaz mevsimine gelmesiyle oruç tutma süresi uzadı. Bu yıl ise süre 17 saati bulacak.

Ramazan kumanyalarının fiyatları ise şu şekilde: 47,50 TL‘den başlayıp 98 TL‘ye kadar değişiyor.Sponsorlu Bağlantılar

"2013 Ramazan Bilgileri Nelerdir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , ,