2011 Yılı Ramazan Ayı Fitre Miktarı Nedir

Fitre ne demektir?

Ramazan ayında Müslümanların yerine getirmeleri gereken ibadetlerden biri de fıtır sadakasıdır. Halk arasında buna “fitre” denir. Zekâttan ayrı olarak, zengin sayılan her Müslüman yılda bir kez muhtaç kimselere “fitre” verir. Fitre, zekâta göre daha küçük çaptaki bir yardımdır. Bunda belli bir yasa gelmiş olma şartı aranmaz. Bir ailedeki bütün bireylerin fıtır sadakasını büyüklerinden biri verebilir. Fitre miktarı kişinin ekonomik düzeyine, maddi durumuna göre değişmektedir. Ülkemizde fitrenin miktarı her yıl müftülüklerce açıklanır. Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Fitreyi ne zaman vermemiz gerekir?

Fitre bayram namazından önce verilir. Böylece fakir kimselerin bayram ihtiyaçlarına katkıda bulunulur. Peygamberimiz Fıtır sadakasının önemini söyle ifade etmiştir:
, oruçluyu yanılarak söylediği kötü sözlerin günahlarından temizler, yoksullar için bir azık olur. Kim onu bayram namazından önce verirse kabul edilmiş bir fitre sadakası olur. Bayram namazından sonra verirse normal bir sadaka olur.”

Fitrenin önemi nedir?

Zekât, sahip olduğumuz malın, fitre de sağlık içinde bayrama ulaşmamızın şükrüdür. Fitreyi alan kişi bununla bayram ihtiyaçlarını karşılar. Böylelikle zenginler yoksulların bayram sevincine katkıda bulunmuş olurlar. Fıtır sadakası insanlar arasındaki sevgi, saygı, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bağlarının kuvvetlenmesine katkı sağlayan önemli bir ibadettir.

Peki 2011 yılında verilecek fitre miktarı ne kadar?
Ramazan ayının başlamasına çok az bir zaman kala Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene ödenecek olan fitre miktarlarını belirledir. İşte 2011 Ramazan ayı için belirlenen fitre miktarları;
Diyanet İşleri Başkanlığı, önümüzdeki Ramazan ayında fitre miktarını 7.50 lira olarak belirledi.
Ülkenin sosyo–ekonomik durumu ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulunduran Din İşleri Yüksek Kurulu 2011 yılı Ramazan ayından 2012 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarı 7,5 lira olarak tespit etti.
Ayrıca alınan kararda, bu miktarın, asgari miktar olduğunun, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığının hatırlatıldı. Bu hususta ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağın vermesi tavsiye edildi.
Söz konusu meblağın, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği açıklandı.Sponsorlu Bağlantılar

"2011 Yılı Ramazan Ayı Fitre Miktarı Nedir" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , ,