2011 Kurban Fiyatları Ne kadar

Kurban, dinin buyruğunu veya bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvana verilen addır. Kurban Bayramı ise Ay takvimine göre Zilhicce ayının onunda başlayıp dört gün süren ve kurban kesilen dinî bayrama verilen addır. Peki hangi hayvanlar kurban edilir bunlar koyun, keçi, sığır, camış (manda) ve devedir. Koyun ve keçi 1 yaşında, deve 5 yaşında kurban olur. Lakin kuzu büyük olup bir senelik koyundan fark olunamazsa altı ayı doldurunca kurban olur. Bu önemli bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra gelelim yılında ne olacak:
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

Büyükbaş hayvanların fiyatı 1500 ile 5000 TL arasında değişecek. Kilosu ise 20-25 TL olacak.

Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, Türkiye’de kurban bayramı için yeterince et stoku olduğunu belirterek, tüketicilere ’spekülasyonlara kapılmayın’ uyasında bulundu.

Hınıslıoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin et üretiminin yüzde 8’lik bölümünü Erzurum’un oluşturduğunu ifade etti.

ETİN KİLOSU 20-25 TL OLACAK

Kurbanlık hayvan stokunda bir sıkıntının olmadığını anlatan Hınıslıoğlu, fiyatlar hakkında şu bilgiyi verdi:

“Türkiye’de Kurban Bayramı için yeterince et stoku var. Tüketiciler spekülasyona kapılmasın. İşletmeler hayvan dolu. Bunlar Kurban Bayramı için Türkiye’ye yeter. Kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatları da bin 500 ile 5 bin TL arasında değişecektir. Etin fiyatı inişli çıkışlı bir seyir izliyor 20 ile 25 TL arasında değişiyor. Fiyatlarda geçen yıla göre uçuk farklar görülmüyor.”

Geçen yıl bir kilo etin üretici tarafından 10-12 TL ye, bu yıl ise 12-15 TL arasında satıldığını kaydeden Hınıslıoğlu, tüketiciye gelene kadar fiyatın 25 TL’ye kadar yükseldiğini anımsattı.

Hayvancılık sektörünün ekonomi açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Hınıslıoğlu, sıkıntının aşılması için Erzurum’da 40 bin ton olan et üretiminin 80 bin ton olması gerektiğine işaret etti.

“HAYVAN SAYISININ AZALMASI FİYAT ARTIŞI OLUŞTURUYOR”

Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder de, et fiyatlarının Kurban Bayramı öncesi yüzde 10 oranında arttığını belirterek, söz konusu artışın, hayvan sayısının azalmasından kaynaklandığını kaydetti.Sponsorlu Bağlantılar

"2011 Kurban Fiyatları Ne kadar" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,