2 Aşamalı Öss Sistemi

Eğitimde oynanan oyunlar devam ediyor her sene yeni bir değişiklik ekstra uğraşlar ve eklemeler çıkartmalar eğitim sisteminin oturmamasına neden oluyor buda eğitim kalitesini düşürüyor sınav sistemine alışmaya çalışan öğrencilerde ise stres ve buna bağlı hastalıklar giderek artıyor. Şimdi yeni sistem nasılmış bir göz atalım….

Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar

oss

2010 yılında sisteminde yapılacak olan değişikler bugün yüksek öğretim kurulu toplantısında tartışıldı. Yeni sisteminde, 2 aşama ile 5 ayrı sınav yapılacak. Yüksek öğretim kurulu, 2010 senesinde yapılacak ’ nin 2 aşamadan oluşacağına değindi. Yüksek öğretim kurulundan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yürütülen toplantı sonucunda yazı bir açıklama yapıldı. İki aşamalı olacak sınavın birinci aşaması yüksek öğretime geçiş sınavı olarak adlandırılacak. birinci sınav bütün ortaöğrenimi tamamlamış bütün öğrencilerin ortak gireceği ve tek oturumda yapılacak bir sınav olacak. 2. aşama ise lisans yerleştirme sınavı olarak isimlendirilecek. Bu sınav ise 5 sınavdan oluşacak.

Yüksek öğretime geçiş sınavı, Ortaöğretimden başarıyla mezun olmuş yüksek öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, yüksek öğrenime geçiş için yeterli seviyeye sahip mi değil mi sorusana cevap bulmak için yapılan bir baraj sınavıdır.

Yüksek öğretime geçiş sınavında türkçe (dil ve anlatım), matematik (temel matematiksel işlemler), sosyal bilimler ve fen bilimleri derslerinden test usulü sorular sorulacaktır.

Lisans yerleştirme sınavında ise bilgi ve yetenekli ölçmeye yönelik sorular sorulacak.

Lisans Yerleştirme Sınavlarının da Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1),

Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji Sınavı) (LYS2),

Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS3),

Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4) ve

Yabancı Dil Sınavı (LYS 5) olmak üzere beş alanda yapılacağı belirtildi.

Yeni öss sisteminde her bir dersten alınan puanlar ayrı ayrı hesaplanacak yapılan açıklamada:

“Lisansa Yerleştirme Sınavlarında alınan puanlar, Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (YD) olmak üzere dört grupta hesaplanır. Bunlardan Matematik-Fen (MF), grubu puan için Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına (LYS 2), Türkçe-Matematik (TM) grubu puan için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2 Felsefe Grubu) Sınavına (LYS 4), Yabancı Dil (YD) puanı için sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5) girilmesi şarttır. Bunlardan her bir gruba giren puanın hesaplanmasında, Yükseköğretime Geçiş Sınavındaki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli oranda dikkate alınır. Bu puan türlerinin her birinde ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilirSponsorlu Bağlantılar

"2 Aşamalı Öss Sistemi" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler:, , , , , , , , ,