1 Mayıs Neden İşçi Bayramı Olarak Kutlanıyor

işçi bayramıdır. Peki ama neden mayısın ilk günü kutlanmaktadır? İşçi sınıfı tarih boyunca çeşitli yöntemlerle haklarını aramıştır. Özellikle fiziksel güç gerektiren işlerde çalışan çalışma şartlarının kötü olması, yeterli ücret alamamaları, sosyal imkanlar gibi pek çok konuda kendi haklarını arayan işçiler zamana ve çalışma ortamın göre değişik yollara başvurmuştur. Hak arayışının yöntemi ve işçilerin bu konudaki hassasiyeti sonuca ulaşmasını sağlamıştır. Ancak dünya genelinde tüm işçilerin ortak hareket ederek hak arama talep etme şekli bulunmuyordu.
Devamını Oku →

Sponsorlu Bağlantılar


tüm dünyada işçilerin ortak hareket ettiği bir gün olmuştur. İlk zamanlarda kutlaması dahi yasak olan işçi bayramı şimdilerde devlet tarafından tanınan resmi bayramdır.

1 Mayıs İlk Ne Zaman Kutlandı

İşçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs İlk olarak 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar yürümesiyle başladı.

1 Mayıs 1886 yılında Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Bu olay tüm ülke geneline giderek yayılmaya başladı. Gösteriler artarken ve dünya tarihine kara bir leke olarak geçen Haymarket Olayı’na neden oldu.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.Sponsorlu Bağlantılar

"1 Mayıs Neden İşçi Bayramı Olarak Kutlanıyor" Başlıklı Yazımızı Paylaşın:

+ Facebook'ta Paylaş + Tweet'le Google+ Paylaş WhatsApp'ta Paylaş

Etiketler: , , , , ,